Sommar info

Förskolan har nu varit igång drygt 6 månader. Vi eller kanske rättare sagt personalen har fortsatt fått fina vitsord från föräldrar och anhöriga, vilket glädjer oss i styrelsen oerhört mycket. Arbetet flyter på bra och personalen kommer med nya och kreativa lösningar på frågor som uppstår.

Något som vi är lite extra glad över är att det fyller på med barn på förskola, så pass att vi till hösten kommer öppna en ny avdelning, med namnet Mellatån. Och som man kanske kan förstå på namnet kommer denna avdelningen var för våra mellan barn och komplettera våra andra två avdelningar Lilltån och Stortån. Detta innebär också att vi kan utöka personalstyrkan på förskolan med en personal =) 

Vi i styrelsen  tillsammans med rektor Micke har under våren på allvar gått in i arbetet med att få igång skolverksamhet, som startar i augusti. Det har anställs lärare, fritidspersonal lokalvårdare, kock till köket och ett elevhälsoteam. Några namn känner barnen igen från hur skolan ser ut nu men också många ny namn har tillkommit. Vi är lite extra stolta över att samtliga av den personal som har anställts till skolan faktiskt har en lärarutbildning. 

Det som nu ligger närmast i tid är att skolinspektionen skall avsluta sin etableringskontroll och ge oss en sista tummen upp för att köra igång. Under etableringskontrollen kontrolleras bland annat vi i styrelsen igen, att vi anställt lämplig personal, att lokalerna är ändamålsenliga och att det en elevhälsa fin. 

Under sommaren kommer vi precis som förra sommaren samla in och ta emot saker som främst kan komma väl till pass inom skolan och fritids. Lägger en lista längst ner i detta inlägg. 

Nytt för i år är även att styrelsen valt att ta bort årsavgiften för de som är medlemmar den ekonomiska föreningen. Vi har istället upprättat ett Donationskonto, bankgiro 599-5063, för ökad trivsel och gemenskap.  Till detta konto kan man skänka pengar om man så önskar både stora och små summor. Viktigt är dock att märka insättningen med “Donation”. Pengarna som kommer in kommer ex gå till specifika inköp, både till stort och smått men också till gemensam temadagar eller framtida lägerskolor. Pengarna kommer användas inom skolans alla verksamheter och kommer redovisas på årsmötet vart år. OBS! man behöver inte vara medlem i föreningen för att skänka en donation.

Har ni några funderingar är det bara att höra av sig till oss på mail eller telefon, nummer finns på hemsidan www.aslefriskola.se

Tack alla för det stöd ni visar, nu längtar vi till hösten då vi äntligen får sjösätter hela vårt projekt som vi jobbar med sedan 2017. Men först skall vi försöka njuta av sommaren, köpa glass på tån och äta jordgubbar till man får ont i magen =) 

Glad sommar önskar Styrelsen.

—————————————————————— 

Är man villig att skänka saker till oss hör gärna av er. Samordnare för saker som bortskänkes är Karin Palmén. Skulle ni ha problem att köra saker så försöker vi ordna med transport, det är bara att höra av sig. Vi tar emot det mesta, men nedan kan ni se en lista på saker som vi önskar lite extra. Alla saker som tas emot kommer gås över och rengöras innan de kommer ut i verksamheten.

Telefon: Karin Palmén 0703701523 

Mail: info@aslefriskola.se

Ex på saker vi söker:

 • Utomhusleksaker, för alla årstider, för barn 6–13 år 
 • Utomhusleksaker för barn 6–13 år
 • Cyklar
 • Längdskidor
 • Skridskor
 • Pulkor
 • Hjälmar i alla former
 • Spel
 • Bra fungerande instrument till musiken
 • Verktyg och material som kan användas i träslöjden
 • Material och utrustning till syslöjden 

Önskelista förskolan:

 • 2 låga bord till ateljén, får att såga av högre bord. Ung mått 60cm * 100 cm
 • låga barnstolar
 • Låga hyllor/möbler.
 • Kompisgunga
 • Stoppskyltar till cykelbanan.
 • Mer prinsessklänningar
 • Prinsesskronor
 • Armeringsjärn att hänga upp saker i.
 • 2 st barngrindar
 • Stor utomhus traktor

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *